Biztos vagyok benne, hogy nem vagyok egyedül azzal a véleményemmel, hogy a főzés a pihenés része is lehet. Persze csak akkor, ha azt jól és persze jó helyen csináljuk! A hétvégi házban a főzéssel eltöltött közös idő is kikapcsolódás lehet, de ehhez persze egy jól felszerelt és megfelelően kigondolt konyha sem árt. Mondhatod azt, hogy a weekendházba elég egy megfelelő méretű hűtő és egy villanyrezsó, egy két tányér és bögre egy kisebb szekrényben, úgyis csak aludni, olvasgatni megyünk le a “telekre”. Nem vitatkozunk, lehet így is, de egy kis plusszal, igazi álomkonyhát varázsolhatunk a kisházunkba.
Összeállítható a jó konyha 10 parancsolata? Lássuk!
1. A méret a lényeg? Bár a hétvégi pihenésünk napjait nem a főzés köré szeretnénk szervezni, de a tágas konyha azért itt is fontos – nem is beszélve arról, hogy praktikus úgy kialakítani a “hétvégi” házunk, hogy ha úgy alakul, “hétköznapi” otthonunk is lehessen belőle. Tehát a legjobb, ha már az építkezéskor egy megfelelő méretű konyhát tervezünk, nem csak egy főzőfülkét. Nincs is annál rosszabb, mint amikor a barátainknak, családunknak szeretnénk elkészíteni egy finom vacsorát és folyton a helyhiányon bosszankodunk! Ha már elmentünk pihenni, azért hogy kitörnünk a keretek közül, ne szorítsuk magunkat szűk falak közé! Ha sikerült kiszabadulni a városból, élvezd a szabad tereket. Megérdemled!
2. Egyben vagy külön? Az elsődleges eldöntendő kérdés természetesen, hogy a főzés tere egyben legyen-e az étkezés terével. Erre sincs kőbe vésett szabály, de ha abból indulunk ki, hogy azért megyünk el a kisházba, hogy együtt legyünk, akkor vétek lenne a háziasszonyt a konyha falai mögé száműzni. Ha bőviben vagyunk a helynek, akkor egy praktikus, többfunkciós konyhasziget mellé még egy kinyitható asztal is elférhet. Az asztal kontra pult párharcban tehát döntetlen az eredmény, ki-ki szavazzon az általa leginkább tetszőre.
3. Éltető fény: Ha végre kiszabadultunk a városból, engedjük át magunkat a fénynek! A terek funkciójának megfelelően különböző mennyiségű fényt, különböző méretű ablakokat alkalmazunk. Nincs is annál rosszabb, mint amikor vaktában tapogatózunk a tésztaszűrő, vagy a bögrénk után. A természetes fényen túl azonban gondoljunk a mesterséges fényforrásokra is! Ahogy a “városi” konyhánknál, a hétvégi konyha is megérdemli a rendes megvilágítást. Engedj teret a fantáziádnak! Meg fogsz lepődni, hogy milyen különböző vicces lámpákra találhatsz.
4. Fontos kérdés a tárolás! Mert az átgondoltan összeállított polcrendszer nagy segítség lehet. Senki sem szeretne a pihenés alatt fölösleges időt eltölteni a poharak, tányérok keresésével. Legyen zárt szekrény vagy polcos elrendezés, a lehetőségek tárháza itt is végtelen! Összegyűjtöttünk pár izgalmas megoldást.
5. Burkolj!
Abszolút kedvenc a csempe! Ezek a szép darabok azon kívül, hogy felidéznek egy-egy szép nyári emléket, még praktikusak is: könnyen letisztíthatjuk a ráfröccsent zsiradékot.
6. Színek, ízek, hangulatok: A színek sokban hozzájárulnak közérzetünkhöz. Tapasztaljuk ezt a munkahelyünkön, a boltokban, de ugyanilyen fontosak a pihenés során is. Nem kell azonban csak és kizárólag földszínekkel körülvenni magunkat, ha a természetbe szeretnénk visszahúzódni.
7. A rafinéria: Ó, azok az izgalmas kis részletek, amikre nap mint nap rácsodálkozhatunk. Ezekre az apróságokra ne úgy tekints, mint felesleges luxusra! Ezek ajándékok, amiket megérdemelsz!
8. Hely híján se ess kétségbe! – Az ötletesség pótolja a helyhiányt.
9. Légy stílusos! A különböző anyagokkal, színekkel, részletekkel vidéki házadban a hegyek között is a tengerparton érezheted magad, vagy visszavarázsolhatod a marokkói utazás hangulatát.
10. A konyhád Te magad légy! Végigvehetjük az ideális konyha jellemzőit, ha betartjuk ezeket könnyebb lehet a főzés és kellemesebb az együtt eltöltött idő, de egy szabályt biztos, hogy a tervezés legelején le kell fektetnünk: a legfontosabb te vagy! A konyhád is a te élet tered, neked kell jól érezned benne magad és mi pont ilyet szeretnénk neked tervezni!
Következő lépésben megnézzük, hogy hol és hogyan együk meg, amit kifőztünk!